Нови заболени од Ковид-19 во Струмица, Гевгелија и Валандово, за последните 24 часа 173 новозаразени во земјава

3408

Во последните 24 часа регистрирани се 173 нови случаи на заболени од Ковид-19 објави министерот за здравство Венко Филипче . Во дневната статистика нови заболени има и во Гевгелија, Валандово и Струмица . Во Гевгелија според објавата има двајца новозаразени а во Струмица и Валандово по еден

Како што информираа од Центарот за јавно здравје од Струмица,новозаразеното лице што се води во Струмица е 53 годишна жена од Василево на која ќе и се прави епидемиолошка карта и сите лица ќе бидат ставени во изолација. Во изолација ќе оди и валандовчанецот кој живее во Скопје и бил хоспитализиран на скопските клиники но сега е во домашно лекување како и сите негови најблиски соопштија од Центарот.

Според Институтот за јавно здравје еве каква е сликата во Југоистокот на заразени и активни случаи досега

• Гевгелија 12, активни 5 (*2 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Богданци)
• Струмица 16, активни 10
• Радовиш 4, активни 0
• Валандово 7, активни 3

Најмногу заболени во последните 24 часа има во Скопје – 75, Струга – 14, Охрид – 10
Куманово – 9, Тетово – 9 Штип – 8, Гостивар – 7, Дебар – 6, Свети Николе – 6, Прилеп – 6, Кочани – 4, Кичево – 3, Ресен – 3, Велес – 3, Кавадарци – 3, Крушево – 1
Пробиштип – 1, Берово – 1

Истовремено, 150 пациенти се излекувани. Починати се 15 лица, осум од Скопје, двајца пациенти од Тетово, двајца од Струга, еден пациент од Охрид и двајца од Гостивар.а починаа 13 пациенти позитивни на Ковид-19. Вкупниот број позитивни случаи во земјава достигна на 6625 лица. Излекувани се 2784, а починале 319 пациенти.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.