Нови две лица од Струмица позитивни на ковид-19, во земјава за последните 24 часа 118 новозаразени

1295

Во последните 24 часа во земјава се направени 1.363 тестирања и регистрирани се 118 нови случаи на ковид-19, соопшти министерството за здравство . По градови најмногу има во Скопје-55 лица, Куманово-9, Дебар-1, Штип-1, Прилеп-4, Тетово-20, Струга-2, Велес-2, Битола-1, Охрид-9, Гостивар-4, Гевгелија-1, Свети Николе-1, Кичево-1, Ресен-5. По речиси една недела во дневната статистика има и две лица од Струмица.

Како што соопштија од Центарот за јавно здравје од Струмица станува збор за малолетно лице од познат кластер и жена, на која ќе и се прави епидемиолошка карта. Согласно досегашната статистика во струмичко досега се регистрирани 12 позитивни случаи од кои 8 се активни, три лица се оздравени а едно лице почина

Во ГОБ „8 септември“ починати се четири лица од Скопје. Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 74 оздравени пациенти од: Скопје-37, Штип-3, Прилеп-5, Тетово-24, Велес-1, Гостивар-4.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.