Нови двајца починати од коронавирус а во последните 24 часа позитивни 44 лица, објави министерството за здравство

1203

Двајца мажи починаа од коронавирус на Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби во Скопје, едниот на возраст од 45 години од Куманово, другиот на возраст од 78 години од Дебар, соопшти Министерството за здравство од каде информираат дека во последните 24 часа потврдени се 44 нови случаи на позитивни на Ковид 19 и тоа по градови во  Куманово – 23, Скопје – 11, Тетово – 4, Битола – 3, Струга – 2 и Прилеп – 1.

 

 

Со ова, вкупната бројка на дијагностицирани пациенти со КОВИД-19 денеска изнесува 329 лице. Според местото на живеење, досега случаи на КОВИД-19 се регистрирани во: Скопје – 175, Дебар – 47, Куманово – 47, Штип – 14, Тетово – 10, Прилеп – 10, Струга – 7, Велес – 6, Битола – 4, Охрид – 3, Кавадарци – 2, Гостивар – 1, Крива Паланка – 1, Струмица – 1 i Гевгелија – 1

Од 392 направени тестови во изминатото деноноќие, 262 се направени преку Институт за јавно здравје,  26 преку Ветеринарен факултет, 24 преку лабораторијата Биотек и 80 преку болницата Жан Митрев. Досега се направени вкупно 3.518 тестови на КОВИД-19.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.