Нова победа на Македонија во Евро сребрената лига, пред ,,спратанците’’ падна и Израел

1170

Одбојкарската репрезентација на Македонија славеше против Израел со 3:1 во сетови (21-25, 25-22, 25-23 и 25-23) и ја забележа втората победа во групата А со која веќе се зацврсти на првото место пред утрешниот меч со Данска. Македонската селекција лошо го почна мечот препуштајки им го првиот сет на израелскиот состав (21-25)  кој се покажа незгоден противник во целиот натпревар. Но избраниците на Матијашевиќ во продолжението го подобрија приемот и направија резултатски пресврт од 2:1 откако ги добија следните два со со 25-22 и 25-23

Најинтересно беше во четвртиот сет кој Македонија го доби на разлика. Имаше неколку меч топки но израелците се вратија во игра и малку недостасуваше да го добијат но немаа концетрација и мирна завршница па со 31:29 се радуваше македонската фаланга кој славеше со 3:1

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.