Николов најдобар спортист, ОК Џио екипа а Тренчовски тренер – Кој се најуспешните во спортот за 2019 во Струмица (фото)

2348

Одбојкарскиот репрезентативец и член на ОК Џио Струмица – Ристо Николов е избран за најдобар спортист на општина Струмица за минатата година додека неговиот тим за најдобра екипа додека стратегот на Академија Пандев -Југослав Тренчовски ја понесе титулата најдобар тренер. Ова е епилогот од Изборот на најсупешните и најдобрите во спортот на Струмица за 2019 тата во сениорска конкреунција

На пиедесталот на најдобрите тројца спортисти освен Николов се најдоа и Љупче Дориев од ФК „Академија Пандев“ и Теодора Димоска од ЖФК „Тиверија“. Зад најуспешната спортска екипа Џио, втора беше Академијата на Горан Пандев додека третото место ЖФК Тиверија.  Меѓу тројцата најдобри тренери освен Тренчовски  беа прогласени и Кире Ричлиев од ОК „ЏИО Струмица“ и Хари Наковски од ОК „Наковски Волеј“.

Кај младинските категории најдобра екипа беше прогалсена кадетско-младинскиот состав на ЖФК Тиверија, втори беа пионерите на Академија Пандев а трети младинките на Наковски Волеј.

Марко Алчевски од ФК „Академија Пандев“ е најдобар млад спортист на Струмица за 2019 тата а на врвот се најдоа и Слаѓана Ѓоргиева од ЖФК „Тиверија“ а како третопласирани Драган Алексиќ од КК „МВП“ и Дејвид Ѓоргиев од ОК „ЏИО Струмица“.

Најдобар тренер што работи со младинските категории беа избрани Александра Ристовска од ЖФК „Тиверија“, Ѓорги Стојчев од ФК „Академија Пандев“ и Александар Митев од ОК „Наковски Волеј“.

Училишниот спортски клуб на ООУ „Видое Подгорец“ од Струмица е најдобар во својата конкуренција каде Марија Пакетова и Тинка Недева од истоимениот клуб беа прогласени за најдобри младинки

Во квалитетен индивидуален спорт за најдобар тим е прогласен ППК „Астраион Мега Спин“, а како поединци каратистот Максим Илиев од клубот „Шихан“, пингпонгарот  Борис Секулов од ,,Астраион Мега Спин“, атлетичарот од АК Струмица Наско Стаменов и Љубица Андоновска од Тениски клуб „НЕТ“.

Во ова категорија – квалитетен индивидуален спорт е Атанас Василев од Карате клуб „Шихан“, Зоран Спасов од КБК „Тим Зоран“ и Верица Целески од ППК „Астраион Мега Спин“.

Екипата на Кик Бокс клубот „Тим Зоран“ е прогласена за најуспешна спортска екипа во сениорска конкуренција, а Витан Витанов од овој клуб е најдобар спортист во квалитетен индивидуален спорт.

Организаторот на манифестацијата  „Спортист на годината“ Сојузот за училишен спорт на карате клубот Шихан му додели плакета за 25 годишниот јубилеј, на ППК Струмица за 45 годишниот јубилеј, на ЗСК Југоисток за придонес во масовниот спорт и на Кире Ставрев за промоција на автомобилскиот спорт. Плакета доби и Марјан Гоцевски како најдобар судија и одбојкарот Никола Ѓоргиев како најистакнат спортист интернационалец.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.