Николовски: Со четири нови јавни огласи на располагање ставаме повеќе од 4.000 хектари државно земјоделско земјиште

280

Распишавме четири нови јавни огласи преку кои на располагање ставаме 4.294 хектари државно земјоделско земјиште до 3 хектари, распределени во 31 регион низ државата, објави на својот фејсбук профил министерот за земјоделство Љупчо Николовски.

„Земјоделското земјиште кое се дава на закуп со овие јавни огласи е со намена за подигнување на долгогодишни насади и оренжерии за период до 30 години, подигнување на долгогодишни насади со лешник за период до 70 години, подигнување на маслинарници за период до 50 години, поставување на пчелни семејства за период до 15 години, ливади за период до 15 години, одгледување на брзо растечки дрвја на замјоделско земјиште кое се наоѓа на надморска висина над 700 метри за период до 30 години, рибници до 20 години и спортско-рекреативни активности за рурален туризам до 30 години“, напиша тој во својата објава.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.