,,Не биди ѓубре’’ – Еко акции во Дојран и Валандово во кои се вклучија и градоначалниците

2712

Активисти потикнати за чиста и здрава животна средина кои се нарекуваат параѓубраџии со хаштаг ,,Не биди ѓубре’’ предводени од екоактивистката Ирена Ристиќ викендов чистеа во Валандово и Дојран, акции на кои се вклучија и градоначалниците на овие две општини Перо Костадинов и Анго Ангов. Беа собрани огромни купишта ѓубре фрлано од несовесни граѓани од локации кои се секојдневие и посетувани

Во Валандово се чистеше каналот околу тутунскиот комбинат во Валандово, во близина на винаријата „Валандово“, додека во Дојран се чистеше дојранското крајбрежје и беа собрани десетина кеси секаков вид отпад

Екипата параѓубраџии ја предводи актерката и еко активист Ирена Ристиќ која со доброволци веќе извесен период со метли и ќеси чисти по државата потикнувајки ги и останатите да се ,,фатат’’ да ја исчисти средината каде што живеее

Фото ФБ

 

 

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.