На патот Радовиш – Штип фатени и приведени дури 13 мигранти во моторно возило Опел астра

1614

Вчера во раните утрински часови на регионалниот патен правец Радовиш – Штип, полицијата затекнала 13 мигранти од Дака Бангладеш. Мигрантите биле во патничко моторно возилио ,, Опел астра ” со скопски регистарски ознаки. Како што соопштија од МВР станува збор за мигранти чија дестинација биле западноевропските држави а истрагата треба да открие од каде биле превземени и дали има други инволвирани лица за овој  превоз на мигранти.

Како што  информираат од МВР, мигрантите и возачот А.А (26) од Скопје биле приведени во полициска станица за понатамошна постапка и се работи на расветлување на случајот.

Пред две недели на автопатот Скопје – Гевгелија ,откако полицијата  сопре „мерцедес“ со албански национални ознаки а  возачот избега во возилото биле пронајдени шест мигранти од Пакистан.

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.