На патот Радовиш-Штип при сообраќајна контрола на камион откриени 94 мигранти, возачот се дал во бегство

3157

Синоќа околу 21 часот и 30 минути на патниот правец Радовиш-Штип кај крстосницата за Неготино полцијата во камион со скопски регистарски ознаки откри 94 мигранти од Сирија Авганистан Ирак и Пакистан, додека возачот и совозачот во камионот по запирањето на камионот се дале во бегство, соопшти МВР.

,,На 08.08.2020 околу 21,30 часот на регионалниот пат Радовиш-Штип, крстосница за Неготино при сообраќајна контрола од полициски службеници од СВР Штип било дадено знак за запирање на товарно моторно возило „волво“ со скопски регистарски ознаки управувано од засега непознато лице, кој бил во придружба со уште едно лице.Возачот го запрел товарното возилото по што веднаш со сопатникот се дале во бегство во непознат правец .По овластување на Јавен обвинител извршен бил увид на местото на настанот , при што било утврдено дека во товарниот простор на возилото се превезуваат 94 странски државјани-мигранти (државјани на Сирија, Авганистан, Ирак, Пакистан). Лицата се предадени на полициски службеници од Регионалниот центар за Гранични работи-Исток за понатамошна постапка, а по возачот на товарното возило и сопатникот се трага

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.