На патарината Смоквица приведени две лица, вo возило пронајдени 26 мигранти од Сирија

629

Полициски службеници од Полициската станица за граничен премин „Богородица“ вчера во 21:00 часот на автопатот Гевгелија –Скопје, на наплатната станица Смоквица, ги лишиле од слобода Д.С.(20) и М.И.(36), двајцата од Велес.

Како што информира МВР, при преглед во товарно возило „цитроен“ со прилепски регистарски ознаки, кое го управувал Д.С., а сопатник бил М.И., биле пронајдени 26 лица илегални мигранти од Сирија. Тие биле приведени во полициска станица, а мигрантите биле спроведени во Транзитниот центар „Винојуг “ во Гевгелија.

По целосно документирање на случајот ќе биде поднесена соодветна пријава

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.