На нашите верници им препорачуваме да се молат во своите домови и срца – апелираше поглаварот на МПЦ-ОА г.г. Стефан

1193

Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан упати велигденско послание во кое ги повика граѓаните да се воздржат од одење во црква, туку да се молат во своите домови срца како што наведе во посланието за Бог да не избави од ова опасна болест.

,,„Поминуваме низ еден период кој од нас бара послушност и воздржување. Појавата на корона вирусот во светот, а воедно и во нашава земја, нè натера да внимаваме и на нашето и на здравјето на нашите ближни. Затоа, да се придржуваме по советите и мерките изречени од надлежните институции, и сите заедно да придонесеме да се намали и спречи ширењето на заразата. На нашите верници им советуваме да истраат и да не се вознемируваат затоа што не можат да присуствуваат бројно на светите богослужби во храмовите, и им препорачуваме да се молат во своите домови и срца, за Бог да нè избави од оваа опасна болест“, вели меѓудругото во посланието г.г. Стефан

Тој упати апел верниците да се молат за медицинските лица, полицијата и војската кои напорно се грижат за заболените и за редот во државата.

,, Да се молиме за заболените да оздрават, како и за спасение на душите на оние кои не ја добија битката со болеста. Да се молиме Бог да ни ги прости нашите гревови и да нè помилува, зашто само Бог ни е прибежиште и сила, и докажан помошник во неволја. Затоа, во маката да бидеме трпеливи, а во молитвата постојани, зашто воскреснатиот Господ е нашата надеж. Нека овој период ни биде време за покајание и за засилена молитва. Искушенијата што нè снајдоа нека ни бидат за утврдување во верата и за духовно напредување. Сè е возможно за оние што веруваат, зашто Господ знае како да ги избавува побожните од искушенија“, кажа Архиепископот Охридски и Македонски г.г. Стефан

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.