Најмногу вакцинирани граѓани има во Гевгелија, соопшти Министерството за здравство

1256

Според податоците на Министерството за здравство за процентот на вакцинирани лица со вакцина против ковид-19 по градови, Гевгелија е на првото место, со најголем опфат на имунизирани граѓани, кој изнесува 46,2 отсто, информираат од Општината. Вкупно 12.698 лица примиле прва доза, а 8.325 втора доза вакцина.
– Преку теренската вакцинација се вакцинирани 1.554 лица. Кон крајот на оваа недела, по пребројувањето на регистрираните вакцинирани лица се очекува оваа бројка да биде зголемена, бидејќи расте интересот на граѓаните да стекнат имунитет. По Гевгелија, следуваат Кавадарци со 46,1 отсто, Охрид со 45,4 отсто, Битола со 43 отсто и Штип со 41,1 отсто, со највисок опфат на вакцинирано население.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.