Најавена блокада на патот Струмица-Радовиш кај Василево против францускиот предлог

486

Во организација на „Ултиматум – НЕ, благодарам“ за денеска најавена е блокада на патниот правец Струмица-Радовиш кај Василево во периодот од 13 до 14 часот. Станува збор за блокада како дел од најавените протести на четири места во земјава против франуцскиот предлог за кревање на ветото на Бугарија за отпочнување на преговорит ена Македонија за влез во ЕУ. Истите беа најавени синоќа во Скопје од страна на Ивица Боцевски поранешен амбасадор

„Блокадите ќе почнат во 13:00 часот, ќе ја блокираме цела Македонија додека нашите храбри пратеници се борат во Собранието за нашите интереси за одбрана на македонскиот јазик, народ и држава“ – кажа Боцевски, потенцирајќи дека нема повлекување од барањата.

Блокади во периодот од 13:00 до 14:00 часот ќе има и во Скопје пред Владата, на магистралниот пат Штип – Велес и на патот  Плетвар – Прилеп

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.