Наскоро фотографски натпревар со награден фонд од над 2 500 евра – мотив македонскиот фолклор

345

Од 1 февруари до 31 март ќе трае наградниот фотографски натпревар „Вики го сака фолклорот 2023″ при што ќе биде неговото прво македонско издание, организирано од здружението Споделено знаење. Македонското издание ќе биде во рамки на четвртото меѓународно издание на Вики го сака фолклорот, организирано од иницијативата Wiki Loves Folklore.

Македонскиот натпревар е со цел обезбедување слободни фотографии од фолклорот од Македонија. Целта на тие фотографии е понатаму во иднина да бидат користени од документарен и информативен карактер, односно за подобра илустрација во статиите на Википедија, како и за другите слободни викимедиини проекти.

Има две категории на награди: месни (македонски) и меѓународни.

Најуспешните фотографии според оценката на месно стручно жири ќе бидат наградени со парични награди, доделувани од Споделено знаење, и тоа: Прва награда за најдобро оценета фотографија –  бруто 400 евра , Втора награда бруто 200 евра ,Трета награда за најдобро оценета фотографија бруто 100 евра , Награда за учесник со најмногу фотографии – денарска противвредност од бруто 300 евра

Најуспешните фотографии, според оценката на меѓународното стручно жири, ќе бидат наградени со ваучерски награди, доделувани од иницијативата Wiki Loves Folklore, и тоа:  Прва награда за највисоко оценета фотографија – ваучер од 500 американски долари, Втора награда за највисоко оценета фотографија – ваучер од 400 долари,  Трета награда за највисоко оценета фотографија – ваучер од 300 долари, Утешни награди за останатите десет највисоко оценети фотографии од по 40  долари и Награда за најдобро видео и награда за најдобро аудио податотека – 2 ваучери од по 150 амер. долари

Повеќе за конкурсот може да видете ТУКА

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.