Направи здрава детоксикација од непотребна нотификација, оти по неколку часа дневно губиме за известувањата на мобилен !

436

Направи здрава детоксикација од непотребна нотификација оти најмалку 70 пати на ден ни „титка“ мобилниот а ние се ,,лепиме“ за да провериме какво известување сме добиле. Вака отприлика апелира тиктокерот Александар Динев кој презентира три ситуации како неговиот телефон со нотификациите му го одолговлекува вниманието и губи и по неколку часови ,,внесувајки“ се во виртуелниот свет.

Одредени експерти веке на големо тврдаат дека аплиакциите на мобилните се така дизајнирани за да создадат зависност и ти го украде ,,слободното време“ бидејки тие така се дизајнирани за да корисникот контуинирано го залепи за екранот  бидејки на тој начин креаторите заработуваат.

Александар Динев во видеото илустрира дека го остава честењето на домот, му се стопува сладоледот од својот колач, ја губи својата девојка бидејки место слободното време да го користи за добри нешта, тој постојано е на својот мобилен бидејки контуинирано доаѓаат нотификации.

,,  Вака го изгубив денот на неважни нотификации и луѓе. Сите оние непотребни нотифиакции за тоа кој е во живо или кој ставил стори, кои воопшто не се важни исклучи ги . Ти го контролираш твојот телефон а не тој тебе.  Затоа направи си здрава детоксикација од нептребна нотификација“, вели тиктокерот Динев во своето видео

Видеото е изработено во рамките на проектот ,, Нешта кои можеби не ги знаеме за нашето виртуелно однесување“  што го имплементира Мултус од Гевгелија со поддршка на Европската Унија  со цел да се зголеми свеста и чекорите кај младата популација кога се на социјалните мрежи.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.