Наковски Волеј и Струмица Жени со пласман во полуфиналето од КУПОТ каде ОК Струмица 47&72 стаса без проблеми

222
ZRENJANIN, SERBIA - SEPTEMBER 25: A general view during the women Volleyball European Championship match between Poland and Czech Republic on September 25, 2011 in Zrenjanin, Serbia. (Photo by Dino Panato/Getty Images)

Одбојкарите на Струмица 47&72 се пласираа во полуфиналето од Купот откако во два наврати славеше против Весна Пробиштип со 3:0 во сетови. Струмичани кои досега немаат пораз ниту изгубен сетсе сметаат за фаворити за одбрана на КУП титулата. Освен избраниците на Кире ричлиев во завршница од одбојкарскиот КУП се и екипите на Вардар Шкендија и Универзитет Тетово

Во женска конкуренција пласман во полуфиналето обезбедија двата струмички прволигаши. Наковски Волеј двапати беше подобар од Македонија Макс додека тимот на Струмица Жени по поразот во Битола од 3:2 во сетови, на домашен терен беа убедливи и со 3:0 по трет пат се најдоа во самата завршница. Во трката за КУП титулата ќе бидат и Работнички и најверојатно Јанта Волеј која осетно се засили

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.