Наковски волеј го доби и второто градско дерби, повторно подобар од Струмица жени

627

Одбојкарките на Наковски волеј по втор пат славеа против градскиот ривал Струмица жени и ја потврдија својата доминација ова сезона во струмичката женска одбојка. Во својство на гостинки попладнево забележаа победа со 3:1 во сетови во спортската сала Парк -теренот на Струмица жени, остварувајки ја седмата првенствена победа. Со ова победа ,,наковки” се зацврстија на третата позиција на табелата од која ќе напаѓаат повисок пласман во продолжението од шампионатот.

Избраничките на Александар Митев и Хари Наковски одлично го отворија мечот и поведоа со 1:0. Домакинките Струмица го добија вториот сет и израмнија на 1:1 но како да немаа сила за целосен пресврт. Во продолжението од мечот Наковски волеј беше посконцетриран во играта и без многу грешки успеа да слави со 3:1 во сетови.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.