Над 200 кила колбаси и качамак се поделија на Странчинарските игри во Мокриево, жителите останаа верни на традицијата

1979

Околу 200 килограми домашни колбаси и качамак се поделија на годинашниве ,,Странчинарски игри’’ во подбеласичкото село Мокриево општина Ново Село, кои во организирана форма се организираа по 13-ти пат. Повеќе стотици  посетители присуствуваа на ова манифестација, каде доминираа странчинарите кои претходно со посета на секоја куќа во селото собираа суџуци или  домашни колбаси, брашно, но и друг вид намирници од кои направија заеднички ручек.

Игрите започнуваат со сурварскиот голем оган сред село а на сам ден Василица ,,странчинарите’’  во разновидни  маски и со тропање на ѕвонци – клопотари ги истеруваат злите духови од селото за здрава и успешна година. Од храната што  ја собираат се прави традиционалниот качамак со колбаси.

На Странчинарските игри во Мокриево се негува и традицијата на делење греана ракија од големите клопотарци на сурварите. Се верува дека секој што ќе се напие ќе нема проблеми со говорот односно малите дечиња нема да пелтечат.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.