Музеј на градскиот плоштад во Струмица нема да има, но ќе има реконструкција со многу зеленило

660

Во просториите на Домот на АРМ денеска се одржа повторена Јавна анкета за дел од Централното градско подрачје на делови од Блок 1 (УЕ1), Блок 30 (УЕ7), Блок 33 (УЕ4) и Блок 37/1 (УЕ5) во Струмица, со површина од 8,11 хектари, информира општина Струмица

Јавната анкета по истиот е отворена до 27.07.2022 година и во тој рок заинтересираните граѓани и правни лица можат да доставуваат писмени забелешки, предлози и мислења на анкетните листови.

Градоначалникот Костадин Костадинов потенцираше дека за него приоритет е мислењето на граѓаните.

,,Музеј на градскиот плоштад нема да има, но ќе има реконструкција со многу зеленило и убави содржини за струмичани,, стои во информацијата од Општина Струмица

Инаку според првите предложени измени за централното градско подрачје во Струмица се предвидуваше градежна парцела за подигање на музеј на струмичкиот плоштад.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.