Промовирана монографијата ,,Струмичко чудо” – го опишува растежот на Струмичкиот карневал кој е во ТОП 20 улични во светот !

547

Струмичкиот карневал кој годинава одбележува 30 години во организирана форма добива своја монографија. Истата е насловена како ,,Струмичко чудо’’ а ја напишаа Катерина Милушева и Александар Цицимов. На стотици страници авторите успеале преку текстови, фотографии  документи да направат една ретроспектива на карневалските денови во Струмица со посебен акцент на големото карневалско дефиле во последните 30 години кога се возобнови ова манифестација и Струмица стана дел од Европската асоцијација на карневалските градови

Монографијата ,,Струмичко чудо’’ дава јасна слика како дојде до идејата да се возобнови Струмичкиот карневал и да станде дел од ФЕКК, неговиот  тридецениски развој но и сведоштва на дел од актерите кои директно или индиректно се заслужни што карневалот во Струмица стана бренд и се вбројвуа во ТОП 20 те улични во светот.

,,Струмичкиот карневал е најголемата манфиестација од таков вид во Македонија. Преставува бренд и е еден од најатрактивните во Европа а е сместен во ТОП 20 те улични карневали во светот. Имавме силна желба на хартија да се стават сите емоции за растежот на ова манифестација,, кажа Милушева на промоцијата на монографијата

Според листата на интернет-порталот „ Арабиан травел њуз ” Струмица и карневалот во овој град се вметнати како еден од најдобрите улични карневали во светот

Вечерва според програмата се концертите под маски на ОМУ ,,Боро Џони ” од Струмица

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.