Момци од Радово општина Босилово, облечени како илинденци со коњи тргнаа кон славното Крушево ( ФОТО )

626

Група на млади момчиња од населеното место Радово Општина Босилово, облечени во револуционерна облека како илинденци, со коњи тргнаа кон Крушево по повод празникот Илинден. Тие утрово добиле божји благослов од свештениците во родното село а групата ги поздрави и градоначалниците на Босилово, Ново Село и Василево Ристо Манчев, Ѓорги Божинов и Славе Андонов кои им посакаа добар пат но и преставување на овие општини на прославата во Крушево.

Застанаа и во Струмица каде се поклонија пред споменикот Македонија подигнат во чест на Борис Трајковски но и споменикот на Гоце Делчев на плоштадот во Струмица

,,Овие млади луѓе од Радово покажаа како се сака татковината и треба да бидат пример за сите граѓани,, напиша на ФБ градоначалникот на Босилово Ристо Мачев

,,Општина Ново Село даде поддршка за одржување и негување на македонската традиција и спомен на славните херои од Илинденското востание’’ напиша Божинов на својата ФБ страна

фото

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.