Можно е од јули поскапување на струјата за 10 одсто

210

Минимум 10 посто зголемување на цената на струјата им се заканува на домаќинствата од јули поради малверзации на дел од општините. Од Регулаторна комисија за енергетика обвинуваат дека за само 3 месеци општините за да си ги скусат трошоците за струја формирале јавни претпријатија преку кои си обезбедувале струја по цена за домаќинствата и за само 3 месеци направиле долг од 30 милиони евра. Регулаторна бара начин како овој трошок од општините да не го прифати и да не падне на товар на граѓаните и да не им се пресмета во крајната цена на домаќинствата, објави 24 ТВ

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.