ММД Илинден од Швајцарија во недела во Мелинген организира турнир во мал фудбал и отворен спортски ден

2416

Македонското младинско друштво Илинден во недела на 16 јуни во Мелинген Швајцарија организира турнир во мал фудбал Ремакс КУП и отворен спортски ден со многу забавни содржини со многу музика и традиционална македонска храна. Како што соопштија организаторите досега на турнирот со награден фонд од 1800 швајцарски франци се пријавени  12 екипи но заинтересираните сеуште имаат време да пријават екипа за отворениот спортски ден со котизација од 150 франака а за јуниорите до 12 години е безплатно

Паралелно на турнирот присутните ќе можат да се натпреваруваат во влечење јаже, шутирање пенали а најмладите да бидат дел од  трчање со вреќи. Од ММД Илинден велат дека добар дел од пријавените екипи се со играчи кои потекнуваат од Југоистокот и очекуваат квалитетен турнир но и многу забава за присутните

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.