Млади од струмичко Банско ќе собираат потписи за да се отвори деветолетка во нивното место

964

Млади од струмичкот Банско ќе собираат потписи за да во нивното населено место се воведе деветолетка. Петицијата како барање ќе биде доставено до општина Струмица и Минстерството за образование да го разгледа нивниот предлог, бидејки тврдаат дека нивното населено место ги исполнува условите да има училиште од прво до деветто одделение. Никола Андонов од Банско вели дека околу 70 одсто од учениците во деветолетката во Муртино биле од Банско а надлежните институции само за превоз на учениците трошат по околу 4 милиони денари

,, Според нашите сознанија во основното училиште во Муртино учат 500 ученици, од кои 341ученик се од Банско. Тоа значи дека околу 68 отсто се од учениците се од Банско. Тие пак за да го остварат своето право на образование принудени се да патуваат секој ден во Муртино, за што, за жал, трошокот е околу 4 милиони денари. Исто така, во училиштето во Банско до петто одделение учат 230 ученици, рече Никола Андонов  жител на Банско

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.