Младата медицинска сестра од Кичево не била вакцинирана

400

Оваа вирална објава на Фејсбук пласира лажна информација дека починатата медицинска сестра претходно била вакцинирана со две дози „Фајзер“. Од Минитерството за здравство, од Инфективната клиника во Скопје и од Општата болница во Кичево информираа дека медицинската сестра воопшто не била вакцинирана. Постот намерно ја дезинформира јавноста, создава погрешна слика за ефикасноста на вакцините и ги наведува луѓето да не се вакцинираат

Пост на Фејсбук шири невистини дека младата медицинска сестра од Општата болница во Кичево, која почина на Инфективанта клиника во Скопје од последици на коронавирусот, била вакцинирна. Оваа прилично вирална објава – има 252 интеракции, 125 споделувања и 85 коментари, паушално тврди:

девојчето што почина денес од ковид од Кичево инаку медицинска сестра Мирлинда Азизи била вакцинирана со две дози фајзер.

Тоа не е точно.

Од Минитерството за здравство, од Инфективната клиника во Скопје и од Општата болница во Кичево информираа дека медицинската сестра воопшто не била вакцинирана.

Директорката на Инфективната клиника, д-р Милена Стевановиќза портлот „САКАМДАКАЖАМ.МК“ изјави дека „пациентката не била вакцинирана против ковид-19 и немала други хронични болести“.

Медицинската сестра не работела со ковид-пациенти, според епидемиолошките податоци, таа се заразила на веселба, а тоа го потврдиле и од Министерството за здравство за „Mакфакс“.  Оттаму изјавиле:

Пациентката која почина не била вакцинирана и немала коморбидитети. На Клиниката за инфективни болести била донесена во многу тешка состојба, минатата недела, а претходно три дена била лекувана во болницата во Кичево, кога дошла во кичевската болница исто била во многу лоша состојба.

Директорот на Општата болницата во Кичево, д-р Станко Трпески за „Плусинфо“ изјавил дека починатата 28 годишна медицинска сестра не била вакцинирана.

Од кичевската Општа болница и за порталот „Новатв.мк“ потврдиле дека таа не била вакцинирана против ковид-19“.

Сепак, наспроти изјавите од трите здравствени институции – Минитерството за здравство, Инфективната клиника во Скопје и Општата болница во Кичево, постот шири лажна информација дека починтата медицинска сестра претходно била вакцинирана со две дози Фајзер“А, со тоа ја дезинформира јавноста и создава погрешна слика за ефикасноста на вакцините. Објавата опасно манипулира и ги наведува луѓето да не се вакцинираат, со што се прави штета на процесот на имунизација и на напорите да се спречи ширењето на заразата.

Сите коментари и забелешки поврзани со овој и другите написи на Вистиномер, барањата за корекции и појаснувања, како и предлозите за проверка на изјавите на политичарите и ветувањата на политичките партии, можете да ги доставите преку овој формулар

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.