Министерството за култура ги намали парите за струмичкиот карневал – организаторите ги помaгаат учесниците

1491

Организаторите на струмичкиот карневал финансиски ги подржаа здруженијата и карневалските групи кои спремаат маски за годинашново карневалско дефиле кое ќе се одржи на 9 март. Во зависност од масовноста и категoризацијата на маската, здруженијата и групите добија од 300 до 400 евра помош за изработка на маските

,, Добивме средства. Не дека се големи парите но во секој случај се добредојдени. Еве со тие пари ги набавивме матријалите што ги користеме за изработка на маските. Помош е”, коментираа карневалџиите од Струмица

Градскиот комитет на ФЕКК од Струмица потврди дека до групите што се пријавиле за учество на годинашново издание финансиски ги стимулирала за да изработат поквалитетни макси

,, Ние минатата година за првпат добивме пари од Министерсвото за култра и тие средства наменски сакаме да ги дадеме и тоа на здруженијата кои прават маски и се коренот на манифестацијата. Се надевам дека ке се подобри квалитетот но и квантитетот на маските ”, кажа Ване Ристов Патриков член на организациониот одбор на струмичкиот карневал

Лани по пауза од неколку години, министерството за култура за ова манфистација додели околу 1,5 милион денари. Годинава согласно објавената програма средствата се намалаени за 400 илјади денари што ги изненади и разочара организаторите кои од општината пак добија 2, 5 милиони денари за организација на карневалсктие денови

фото www.strumicanet.com

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.