Минималната синдикална кошничка за декември околу 830 евра, пресмета ССМ

132

На едно четиричлено семејство во декември минатата година му биле потребни дури 51.235 денари или околу 830 евра за задоволување на минималната синдикална кошничка.

Гледано низ пресметките на ССМ животот на граѓаните од месец во месец станува се поскап. Ако во јануари минатата година едно семејство за да преживее му требало  35. 811 денари таа сума за животни трошоци во декември стигнала над 51 илјада денари, односно животот станал поскап за плус 250 евра. Синдикалната кошничка покажува дека инфлацијата во декември удрила со 18,7 проценти по џебовите на граѓаните.

,,Вкупно на едно четиричлено му биле неопходни 43.163,17 денари за задоволување на минималната синдикална кошничка, а кога на тоа ќе се додадат трошоците на живот, односно инфлацијата од 18,7 проценти или 8.071,51 денари се доаѓа до бројката од 51.234,68 денари,, прецизираат од ССМ.

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.