Метални контејнери за смет преку УНДП обезбеди и Босилово, ќе бидат поставувани по маала во населените места

1614

Преку Програмата за развој на УНДП, со грант од ЕУ, општина Босилово обезбеди метални контејнери за складирање на сметот од физички и правни лица. Станува збор за вкупно 95 метални контејнери чија зафатнина изнеснува  1,1 м3 а во општината денеска беа доставени 47 садови а во наредните денови треба да бидат донесени уште 48 метални контејнери

,,Станува збор за големи метални контејнери со зафатнина од 1,1 м3 кои главно ќе бидат лоцирани во непосредна близина на јавните објекти, правните лица и установи.Освен за правни ќе се постават и за физчки лица во населените места каде што не се покриени со постапката за собирање на отпад. За физичките лица се планира поставување на таканаречен,, ,маалски контејнер”што ке акумулира отпад до седум домаќинства,, објави градоначалникот Зоран Зимбаков 

Тој информираше дека вкупниот Буџет на овој проект изнесува 26 000 евра и станува збор за грант што е обезбеден од  фондовите на Европската Унија преку Програмата за развој на УНДП

,,Се надевам дека граѓаните ке ја препознаат добрата намера на општината и градоначалникот и во иднина ке ја подобрат наплатата за да може нашето ЈПКД Огражден од Босилово, нормално да функционира, без притоа да се користат други механизми за наплата”, напиша Зимбаков

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.