Место во лето ,,зелената нафта” да се додели веднаш, бараат земјоделците по поскапувањата на горивата

193

По енормното зголемување на цените на горивата, земјоделците бараат од надлежните мерката ,,Зелена нафта“ да почне да се реализира веднаш и колку толку да се ублажи ударот од високите цени на бензините и дизелот. Ова барање на миннистерот за земјоделство Љупчо Николовски му го упати и Драги Памуков во дебата на ТВ 24 барајки паралелно да се исплатат предвремено и субвенциите. Тој побара зелената нафта да се додели веднаш а не во лето

Со вакво барање излегоа и земјоделците сточарите и овоштарите на состанокот во Прилеп каде побараа од Владата ова мерка да важи за сите земјоделски гранки и да биде 100% ослободена од акциза и ДДВ

Тие од Прилеп побараа зголемување на субвенциите во сите земјоделски гранки но и субвенционирање на вештачките ѓубрива во сите земјоделски гранки и укинување на ДДВ за сите вештачки ѓубрива и хемиски препарати кои се користат во земјоделието.

Државниот советник во МЗШВ Трајан Димковски информира дека интензивно се разгледуваат мерките за поддршка како што се 25 отсто субвенција на вештачките ѓубрива кои се главни во прихранување на посевите, пред се на пченицата и јачменот, зголемување на поддршката за „зелена нафта“ ако продолжат да поскапуваат бензините, а калкулацијата ќе се направи во април

Од Платежната информираа дека ,,зелната нафта” ке почне да се исплаќа летово а ова година планирани се над 330 милиони денари. Лани беа исплатени  близу 170 милиони денари на 41.577 корисници на зелена нафта. Картичките за зелена нафта се актуелни до април 2022 година,

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.