Месната индустрија најавува дека цената на месните производи може да пораснат за 20%

260

Месната индустрија најавува дека цената на месните производи по 6 јуни може да пораснат за 20%. Велат дека тоа ќе се случи ако Владата не го продолжи за уште половина година бесцаринскиот увоз за 50% од увезените количества месо.

Од месната индустрија алармираат дека ако кризата се продлабочи и ако не се преземат олеснителни мерки, тогаш некои фабрики ќе мора да затворат. Во овој сектор во земјава работат околу 3.500 лица.

Продавачите пак, велат дека цената на месото и на другите месни производи е покачена, но во исто време, куповната моќ е намалена. Истото го потврдуваат и купувачите.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.