Притвор од 30 дена за струмичанецот кој е осомничен за ,,обид за убиство“ во Нова Маала

1305

Струмичанецот кој минатиот месец претепа и ограби жител на Нова Маала општина Василево а се товари за сторено кривично дело ,, обид за убиство’’ заработи притвор во рок од 30 дена.  Мерката ја издаде судија на претходна постапка при струмичкиот Основен суд пред кого бил изведен 33 годишниот струмичанец.

Од струмичкото Основно Јавното обвинителство потврдија дека осомничениот доби мерка притвор од 30 дена од каде информираа дека нападнатото лице од Нова Маала, се наоѓа на лекување на КАРИЛ во Скопје.

Според МВР инцидентот се случил на 24 јануари ова година кога било пријавено дека 56 годишниот М.О. од Нова Маала бил физички нападнат и ограбен во неговиот дом . Лицето завршило во струмичката болница. Полицијата по извршната истрага завчера го лиши од слобода 33 годишниот Ф.Д. од Струмица под сомневање дека стрил кривично дело ,,обид за убиство’’

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.