Медија Флеш ги едуцираа волонтерите на Црвениот крст, како против лажните вести и критички да реагираат

1227

Здружението за медиумска писменост „Медија Флеш“ ги едуцираа волонтерите на Црвениот крст од Струмица и секретарите на ова организација од Струмица и Радовиш како критички да опсервираат медиумски содржини но и како да препознаат лажни вести во услови на пандемија со вирусот ковид-19. Станува збор за активности во рамките на проектот  „Читај меѓу редови и биди медиумски писмен“ финансиран и поддржан од стрна на општина Струмица

Координаторот на проектот  Ристо Тасев и асистентот Веле Појразовски, присутните но и оние што ја следеа онлајн работилницата ги запознаа со целите на проекото за значењето на медиумската писменост а акцент беше ставен на транспарентноста и видливоста на Црвениот крст и нивните активности

,,Овој проект има за цел зголемување на свеста на младите во општина Струмица за критичко размислување  преку мотивација за креирање на  сопствен став и одговорно изјаснување во јавноста, со користење на  аргументи  и компетентност, препознавање лажна вест, особено во време на КОВИД-19 пандемијата. Со спроведувањето на програмските активности, „Медија Флеш“ ќе ги зајакне капацитети на младите и на дел од граѓанските организации во однос на креирањето содржини базирани на основните новинарски постулати, ќе ја зајакне аргументираноста и компетентноста против лажните вести за време на пандемијата, но од друга страна ќе придонесе да се создаде критична младинска маса, која знае да резонира, распознава, ги елиминира лажните вести и го спречува нивното ширење,, информираа од здружението

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.