МВР: Казнети 310 пешаци оти преминувале улица надвор од пешачки, санкции има и од СВР Струмица (видео)

130

Во текот на вчерашниот ден (21.02.2022) во периодот од 09.00 до 14.00 часот Министерството за внатрешни работи спроведе засилена акциска контрола на територијата на Република Македонија за санкционирање на прекршоци што ги прават пешаците. Притоа, санкционирани се 310 пешаци од кои, 217 за небезбедно преминување на улица надвор од пешачки премин, 77 за минување на црвено светло.

Казни се изречени и во Југоистокот соопшти СВР Струмица. Казните се изречени за преминување на улица надвор од пешачки премин. По овој основ санкционираи се 12 пешаци од кои 5 во Струмица, 4 во Гевгелија, 2 во Валандово и 1 во Радовиш.

МВР апелира  граѓаните да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи а пешаците да го минуваат коловозот на обележан пешачки премин затоа што непочитувањето на сообраќајните правила ќе биде санкционирано.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.