МВР во третиот ден од контролата казни 107 возачи во Струмица, најмногу за брзо возење дури 69

1364

МВР со својата мобилна единица за безбедност во сообраќајот и денеска со полициски контроли во Струмица за откривање на прекршоци од областа на безбедноста во сообраќајот но и според законот за восила. Ова е четврти ден како се вршат контроли врз учесниците во сообраќајот. За изминатите три дена санкционирани се 334 возачи од кои најмногу заради неприлагодена брзина дури 127 возачи.

,,Само вчера се санкционирани се 107 возачи, од кои 69 кои возеле со брзина поголема од дозволената, 19 возачи за возење без возачка дозвола, четири за возење на нерегистрирано возил,,соопшти денеска портпаролот на МВР Тони Ангеловски на прес конференција во Струмица.

Како што подвлече Ангеловски контролите се насочени кон санкционирање на прекумерната брзина бидејки според направените анлизи тие биле една од главните причини за соообраќајки во Струмица. Со засилените контроли вели Ангелвоски значително се намалени и незгодите.

,, Во ноември 2020 споредено со ноември 2019 имавме намалување од 21 отсто, а кога ќе ги споредиме декември 2020 со декември 2019 имаме намалување од 23 отсто на бројот на сообраќајни незгоди. Како резултат на преземените активности, 2020 година е со најниска бројка на жртви во сообраќајот во историјата на државата“, рече Ангеловски. На територија на Струмица бројот на сообраќајни незгоди во декември е намален за 35 отсто, а во јануари за 46 отсто,,, рече Ангеловски

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.