Малата Лила од Струмица ја донираше својата коса за да се направат перики за деца болни од рак

2457

Петгодишната Лила заедно со семејството Ѓеоргиеви од Струмица одлучи да си ја скрати косата за да се направат перики за деца болни од рак. Одлуката пандала за време на празниците по што Лила со нејзината мајка отишле кај стилистот Марјан Петров за да ја скрати нејзината коса а плетенките да бидат пуштени во Холандија за да бидат изработени перики за деца кои страдаат од карцином.

,,Плетенките беа со должина од 30 сантиметри кои  ги испративме до Холандската организација ,,Stichting Haarwensen’’  за од нив да се изработи перики за деца болни од рак. Лила знае дека косата ќе биде донирана на детенце на која му е потребна и се надеваме дека ќе биде среќно ,, ни соопшти нејзината мајка Данче Ѓеоргиева која ни ги достави и даде согласност за фотографиите од хуманиот гест на малата Лила

 

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.