Македонија Макс славеше над Вардар ЕМ – изби на лидерското место и го отвори патот за камбек во елитата

1297

Одбојкарките на Македонија Макс обезбедија направија голем исчекор во намерата да се вратат во Првата одбојкарска лига откако во дербито од Втората лига славеа над лидерот Вардар ЕМ со 3:2 во сетови. Со ова победа струмичанки предводени од Ричлиев и и Јанков го превзедоа лидерското место од каде ќе ги почнат завршните мечеви за камбек во елитата.

Македонија Макс воопшто не потклекна на притисокот од Вардар ЕМ кој мораше да се помири со пораз на свој терен. Струмичанки предводени од искусната Марија Ричлиева одиграа борбено. Во клучните моменти со одличен сервис, смирен прием и мудар напад успеа да го поминат Вардар ЕМ и да ја обезбедат ,,пол позицијата,, во завршницата од Втората лига каде одат најдобрите 4 екипи од второлигашкото друштво

Макс, Вардар, Младост и Бами Кор ќе одиграат уште шест меча секој со секого дома и на гости за да го одредат директниот патник во Првата лига но ќе се знае и второпласираниот којшто преку бараж со Пелистер волеј ќе добие шанса да влезе во Првата лига наредната сезона.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.