Лажен адвокат измамил струмичанка за 27 илјади евра, полицијата истражува има ли кривични дела

1583

Жителка од селото Баница од Струмица, во полицијата  пријавила дека била измамена од лице од Скопје кој лажно и се преставил како адвокат и за одредени услуги што требало да ги заврши и зел околу 27 илјади евра. Имено во 2015 тата К.Л.(31) од Скопје кој престојувал во Струмица се преставил како адвокат и ја убедувал (61) Б.Д. од Баница  дека ќе и обезбеди документација за земјоделско земјиште и плацеви во непосредна близина на селото и за услугата побарал и добил 26 илјади и 900 евра.

Според полицијата жената ги дала парите но не добила ниту земјоделско земјиште ниту документи за плацеви а од парите вратил само 3 илјади евра. Полицијата работи на расветлување на случајот и доколку констатира кривични дела „измама“ и „лажно претставување“ ќе поднесе соодветни кривични пријави против скопјанецот кој се преставувал како адвокат

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.