Кривични против откупувачи на старо железо во Струмица, имале нерегистрирани откупни пунктови

1346

На четири локации во Струмица се вршело откуп на секундарни суровини без дозвола за вршење таква дејност. Вака соопшти МВР откако во неделата полициски службеници од СВР Струмица извршиле контрола на повеќе локации во Југоисточниот регион а на четири во општина Струмица биле утврдени нерегистрирани откупни пункта заради што сопствнеиците ќе добијат кривични за загрозување на животната средина и природа со отпад

,,Викендов полициски службеници од СВР Струмица извршиле контрола на повеќе локации на подрачјата на Струмица, Радовиш, Гевгелија и Валандово, каде се врши откуп на секундарни суровини.  Притоа на 4 локации во Струмица биле констатирани нерегистрирани откупни пунктови, кои вршат таква дејност. По целосно документирање на случајот против сопствениците ќе бидат поднесени кривични пријави за сторено кривично дело „загрозување на животната средина и природата со отпад“ по член 230 од Кривичниот законик,, стои во информацијата од МВР

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.