Кривична за жител од радовишко Воиславци, се сомничи дека крадел од цркви и манастири

487

Полицијата му поднесе кривична пријава на Д.А.(53) од село Воиславци, радовишко, за кражби извршени во манастири и црква во близина на неговото село. Според информацијата СВР Струмица осомничениот кражбите ги извршил во периодот од октомври лани до август годинава.

,,Лицето се сомничи дека во периодот од октомври 2021 до август 2022 година извршил пет кривични дела „тешка кражба“ во два манастира и една црква во близина на с.Војиславци, радовишко,, соопшти СВР Струмица

Кривичната пријава ја поднело Одделението за внатрешни работи Радовиш, до Основното јавно обвинителство во овој град.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.