Кој се ќе трча и зошто ќе бидат дел од полумаратонот ,,Струмица на улица’’ на кој може секој да учествува – пријавување до 5 јуни

2748

Расте бројот на кандидатите кои ќе трчат на полумаратонот ,,Струмица на улица’’- СОФ 2019 кој ќе се одржи на 9 јуни  со почеток во 19 часот по улиците на Струмица. Станува збор за ноќни трки од 5, 10 и 21 километар на кој може да земат учество речиси сите кои сакаат да бидат дел од ова манифестација. Полумаратонот е во организација на ЗСК ,,Југисток’’ и здружението ,,Културен забавен живот’’ со кој ќе стартува годинашново издание на Струмица опен фест а зад кој застана АМС и ЕУ а за најуспешните ќе има и парични награди како во машка така и во женска конкуренција

,, Станува збор за ноќни трки каде може да учествуваат и професионалци и рекреативци и обични граѓани бидејќи спортот не познава ниту возрасна граница. Може да се трча, да се пешачи или комбинирано. Важно е да испратиме порака дека треба да се спортува бидејки на тој начин ќе стекнеме здрави навики’’, велат од Струмица опен фест

Освен професионални маратонци кои ќе ја трчаат најдолгата делница од 21 километар, на престојниот полумаратон ќе трчат и глумци, пејачи, спортисти, политичари а се поголем е бројот на фирмите чии вработени ќе трчат колективно. Свои учество пријавиле од  ЕВН, ВИП, Адиент, Жикол, Стопанска, Булевар Кафе, Проспера, Портланд, Мегантик, Power AD

Пријавувањето за полумаратнот ќе трае до 5-ти јуни до полноќ на следниов ЛИНК , каде ќе ги добијат и сите потребни информации за вториот Полумаратон во Струмица за кои дел од учесниците еве што кажааа

,,Ќе бидам дел од Полумаратон „Струмица на улица“ – СОФ 2019 бидејќи е 10КМ трка, со 11КМ загревање,, вели Александар Милушев од ФК „Беласица“ 

„Ќе трчам на Полумаратон „Струмица на улица“ – СОФ 2019 затоа што како изведувач мошне важно ми е да ги одржувам активни сите мускули од моето тело. Се гледаме на улица!“, вели Александра Јанева, пејачка

„Родители, доста трчаме само дома по нашите деца, да трчаме и на Полумаратон „Струмица на улица“ – СОФ 2019“, Стојне Карадакоски од  Јојо фестивалот.

,,Околу 200 учесници минатата година стигнаа до целта во своето планирано време со што вкупно истрчавме над 2200 километри. За мене најважно е што овие километри учесниците ги поминаа без да користат гориво и ги зголемуваат штетните честички во воздухот. Сум дел од Полумаратон „Струмица на улица“ – СОФ 2019 затоа што сакам чист воздух за дишење ,, кажа Благородна Атансова

,,Да бидеме пример и мотивација за најмладите да започнат да спортуваат, другаруваат и растат заедно со игрите со кои пораснавме ние.
#СеГледамеНаУлица затоа што таму го поминавме нашето детство’’, истакнаа од ЗСК Југоисток

„Ќе го поддржам Полумаратон „Струмица на улица“ – СОФ 2019 затоа што е одличен пример и можност за секоја индивидуа да спортува и да биде хумана во исто време“, Панче Димов, One Way Dance Studio.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.