Костадинов вети повеќе пари за новороденче во 2022 и еднократна помош за запишано прваче во општина Струмица

660

Градоначалникот на Струмица Костадин Костадинов најави дека идната година ќе бидат зголемени средствата за новороденче во општината, додека самохраните родители кои примат помала плата од просечната ќе бидат ослободени од плаќање детскa градинка. Според  објавата што ја пласираше Костадинов на ФБ ќе има и еднократна финансиска помош за секој запишан првооделенец

,,Дотацијата за секое новороденче од досегашните три ја зголемуваме на шест илјади денари. Самохраните родители кои примаат плата помала од просечната, ќе бидат целосно ослободени од плаќање кон детските градинки за нивните дечиња. Едноктратна финансиска помош за секое семејство кое ќе запише прваче во училиште,, стои во објавата на ФБ на градоначалникот на Струмица Костадинов

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.