Коронакризата го принуди Џио Струмица предвреме да го напушти Кипар и летне за Македонија

1364

Одбојкарите на Џио Струмица го завршија настапот во Челинџ Купот само со еден натпревар против Омонија. Заради коронакризата и рестриктивните мерки кои ги објавија Кипар и Грција, го принуди струмичкиот прволигаш  во соработка со ЦЕФ да го откаже вториот меч за да се врати во Македонија од гостувањето во Кипар каде требаше да игра два меча во рамките на 16 финалето од ова европско натпреварување

,,Се променија сите летови од Кипар кон Грција и другите земји во порани часови поради целосното затварање во карантин на градовите во Кипар и Грција, а со тоа и нивните аеродроми. Тоа значеше откажување на денешниот втор реванш натпревар во взаемен договор помеѓу нас, Омонија и ЦЕВ со цел безбедно пристигање на нашиот тим во Струмица,, објавија од Џио Струмица кој вчера претрпе пораз од Омонија со 3:0 во сетови со што кипарскиот преставник се пласираше во осминафиналето
ОК Џио на својата ФБ страна објавија посебна благодарност до МНР, македонската амбасада во Атина, грчката амбасада во Скопје, Агенцијата за млади и спорт, Одбојкарската федерација на Македонија и Општина Струмица без чија помош организацијата на ова патување во ваква вонредна ситуација не би се случила.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.