Конзулов: По 4 децении за првпат се изврши целосна санација на патот од Радовиш кон Плачковица (фото)

883

Градоначалникот на Радовиш Герасим Конзулов информираше дека заврши обновата на патниот правец кон планината Плачковица. Овие денови завршена е и последната делница од овојпатен правец во должина од околу 20 тина километри. Тој на својата ФБ страна соопшти дека во овие четири години постојано се инвестира во подобрување на квалитетот на патната мрежа за посигурен сообраќај.

,,Заврши обновата на патниот правец кон пл. Плачковица. Екипата на Македонија пат ја комплетира и последната делница од 8 км со што вкупно се асфалтирани 19.5 км во мојот мандат како градоначалник. По четири децении, за прв пат се изврши целосна санација на патнионт правец и посебно сум горд што го реализиравме овој важен проект за нашата општина. Последните 4 години инвестиравме во квалитетна патна мрежа и посигурен и побрз сообраќај,, стои во објавата на градоначалникот Конзулов
Според неговите најави, следен проект на кој интензивно се работи е поврзување на  општина Радовиш со оптшините Штип и Карбинци (од шумската куќичка во месноста „Коњарник“ до детското летувалиште на oпштина Штип).

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.