Конзулов засади дрвце во паркот на ридот и ги замоли радовишани да се грижат за природата

779

Првиот човек на општина Радовиш Герасим Конзулов заедно со активисти на Црвениот крст засадија дрвце во градскиот парк на ридот како симбол за обнова и заштита на природата. Тој денеска беше дел од акцијата на ЈП Плаваја и ОО на Црвен крст од Радовиш по повод Денот на планетата земја и упати апел до граѓаните да водат грижа и заштита на природата и животната средина бидејки таа знае да не казни и награди.

,, Упатувам апел да не загадуваме и апелирам до радовишани на совесност да не се фрла отпад било каде, да се чува и обнови природата. Апелирам и да пријавуваат загадување оти ова е предизвик за сите нас ако сакаме да живееме во чиста животна средина,, изјави градоначалникот Конзулов

На локалитето на градскиот парк на ридот кој стана рекреативено место за радовишани поставени се нови клупи и канти за отпадок, исчистени се пешачките патеки, посадени се нови садници

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.