Комуналец им ја секна струјата на тезгаџиите во Глобал Струмица

2617

Група пазарџии, корисници на закупен простор во Градскиот пазар на ТЦ „Глобал“ во Струмица, до редакцијата на  Струмица Нет реагирале за исклучување на електричната енергија од страна на вработени во ЈПКД „Комуналец“. Како што објави порталот била исклучена струјата од прекинувачите  од каде се снабдувале со сруја за апаратите за мерење. Од Комуналец потврдиле дека тоа го направиле заради злоупотреба накористење на електричната енергија

„Користењето на електрична енергија на тезгите во Градскиот пазар е надвор од месечната наемнина за истите. Корисници кои регуларно имаат склучено договор за користење на електрична енергија продолжија со непрекинато извршување на својата дејност“ – стои во реакцијата на ЈПКД „Комуналец“ за Струмица Нет.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.