Кои фирми од Југоистокот зеле помош а не дале декемвриска плата, Владата го објави списокот

1569

Владата ја објави листата на фирми кои добиле државна помош, а не исплатиле плати на вработените во декември. На ниво на држава 78 компании се од дејноста трговија на мало,, 44 фирми се од дејноста подготовка на оброци и служење храна, а 26 фирми се од градежништвото.

Во Југоистокот според објавената листа има вкупно 17 фирми со вкупно 48 вработени за кои државата им пуштила околу 850 илјади денари но парите не легнале на сметките на вработените.

Најмногу има од Струмица – 8 фирми  со 32 вработени. Во Гевгелија државна помош за декемвриска плата добиле 5 фирми со 9 вработени, по што следува Богданци две фирми со по едно лице, Босилово и Радовиш по една фирма со по двајца вработени и Конче една фирма со еден вработен

Кои се фирми од Југоитокот добиле државна помош а парит ене ги исплатиле на вработените како декемвриска плата може да се види ТУКА

Директорката на Управата за јавни приходи Сања Лукаревска во четвртокот информира дека се пратени опомени до компаниите, и предупреди доколку не ја исплатат пмошта, ќе следи присилна наплата со блокада на паричните средства на нивните сметки и пренос на средствата на сметките на вработените и уплатните сметки на УЈП.

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.