Кои се спортисти, стручни лица и спортски административци добија поддршка за минимална плата од државата во Југоистокот

1258

Агенцијта за млади и спорт објави список за исплатени средствата за месец април, во износ на минимална плата од 14.500 денари  за спортистите и спортските работници од првата мерка. Според јавно објавениот список средства се одобрени речиси за сите клубови во Југоистокот кои се натпреваруваат во најквалитетните првенства и аплицирале за ова мерка која Владата ја донесе на 4 април заради новонастанатата ситуација заради коронавирусот

По добиените барања од страна на Националните спортски федерации, стручна комисија во рамки на Агенција за млади и спорт одлучуваше по истите. Листата на сите оние кои се корисници на средства во износ на  минимална плата од 14.500 денари, опфатени со првата од сетот на мерки кои се однесуваат на спортистите и спортските работници, може да ја погледнете следниот ЛИНК

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.