Кои се приоритетните проекти на Југоисточниот плански регион за 2019 година

1482

Советот на Југоисточниот плански регион на својата последна седница ги утврди приоритетите за 2019 година за кои Центарот за развој на Југоисточниот плански регион ќе бара средства од Програмата за рамномерен регионален развој за 2019 на Бирото за регионален  развој

Еве ја листата од шест приоритетни проекти за кои позитивно мислење дадоа градоначалниците на сите десет општини од југоистокот

  1. Подобрување на туристичката понуда во Југоисточниот плански регион преку изградба на патна инфраструктура во Сончевата Езерска населба Мантово во Општина Конче;
  2. Туристичка патека од природата до културата на планината Плавуш во општина Валандово;
  3. Хортикултурно и партерно уредување на дел од езерското крајбрежје и формирање на езерска плажа во Дојран;
  4. Ревитализација на патот Богородица – Стојаково, крстосница со регионалниот пат Гевгелија – Богданци II фаза;
  5. Помалку отпад за поквалитетен живот;
  6. Уредување на дел од индустриските зони во ЈИПР, услов за зголемен економски развој;

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.