Кожув со 85 поени, 39 скока и 20 асистенции по меч, е најдобар тим по 8 кола, покажа статистиката на федерацијата

1190

Кошаркарската федерација излезе со клупска статистика за сработеното во изминатите осум првенствени кола при што констатира дека гевгелиски Кожув е една од најдобрите екипи по учинокот во досегашниот шампионат. Како што стои на нивната официјална страна Кожув кој е на делба на првата позиција  е најдобра во скоковите а втора по постигнати поени по меч а трета по асистенциите

,,Во осум одиграни кола, тимот од Гевгелија реализираа вкупно 680 поени. Или во просек по 85 поени по натпревар. Тоа е втор најдобар скор во лигата во овој момент. Од друга страна пак Кожув е најдобрата скокачка екипа во конкуренцијата на другите девет прволигаши. Во просек имаат по 39. скока по меч. Гевгеличани одлично котираат и во третата според важност категорија- асистенциите. Имаат реализирано скоро по 20 успешни додавања, што е втор скор во Првата лига,, стои на страната на кошаркарската федерација.

Комплетната статистика на КК Кожув од Гевгелија на линкот

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.