КК Кожув со победа ја почна 2020 тата, го стопи Еуро Никел во Кавадарци со плус 23

1889

Тимот на Кожув од Гевгелија со  победа ја започна 2020 тата. На гостувањето во Кавадарци во првиот меч по зимската пауза, гевгелискиот состав забележа победа со плус 23 против Еуро Никел 68:91 преставувајки се како тим кои и оваа сезона имаат високи амбицииГевгеличани победата ја најавија уште во првото полувреме кога на своето конто направија предност од 24 поени и мудро ја оддржуваа до крајот на средбата

Кавадарчани се обидоа во второто  полувреме да се вратат во игра но расположените гевгеличани не дозволија изненадување и рутински го завршија мечот во своја корист.  Ова е осма победа за КК Кожув ова сезона и се наоѓа на третата позиција веднаш зад МЗТ  и Гостивар кои имаат бод повеќе.

Еван Пејн со 31 постигнат поен беше најефикасен кај КК Кожув, Караџовски уфрли 17 а по 12 поени уфрлија Пајиќ и Здаваничиус. Следното коло Кожув игра во гости на МЗТ УниБанка

 

Крадењето авторски текстови е казниво со закон. Преземање авторски текстови и фотографии од ©DRNKA.MK е дозволено само делумно и со ставање хиперлинк до содржината што се цитира.